Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Her şeyin olduğu gibi kullanım şekline, sıklığına ve diğer etkenlere göre Türk kahvesinin de faydaları ve zararları vardır.

Türk kahvesinin faydaları

Türk kahvesi 15. yy dan bu yana  günümüze gelmiş, sohbetlerimizin ve toplantılarımızın vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. Ders çalışma masasının olmazsa olmazı haline gelen Türk kahvesi bilimsel araştırmalar sonucunda içeresinde bulundurduğu kafeinin beyine ulaşması ile insan zihnini açtığı ve enerji verdiği bu doğrultuda fiziksel performansı da artırdığı bilgisine ulaşılmıştır. Aynı zamanda Türk kahvesinin dikkat arttırma konusunda oldukça etkili olmaktadır. 

Türk kahvesi içerisinde magnezyum, manganez, demir, B2, B3, B5  ve potasyum gibi mikro-besinler barındırdığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Türk kahvesi tüketen insanların günümüzde yaygın olan alzheimer ve tip 2 şeker gibi hastalıklara yakalanma oranının Türk kahvesi tüketmeyen insanlara oranla daha az olduğu araştırmalar doğrultusunda uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Türk kahvesi birçok diyetisyen tarafından da tavsiye edilmektedir. Türk kahvesi çerisinde barındırdığı maddeler ile yağ yakıcı özelliği kilo verme konusunda faydalı olmaktadır.

Türk kahvesinin zararları

Türk kahvesinin faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Bunların başında  genellikle Türk kahvesini düzenli tüketmeyen alışkın olmayan insanlarda huzursuzluk ve uykusuzluk yapmaktadır.  Halk dili ile çarpıştı dediğimiz kalbin daha hızlı atmasına da neden olabilmektedir. Türk kahvesi tüketen bazı insanlarda el titremesi ve sık idrara çıkma isteği gibi daha az karşılan sorunlara da neden olduğu tespit edilmiştir.  Türk kahvesi içerisinde bulunan kafein dolayısıyla bağımlılığa yol açtığı ve uzmanlar tarafından günde  dört fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmesi konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.

En Sık Tercih Edilen Türk Kahveleri

Bir yanıt yazın