Kahveye Dair Her Şey

Kahve, kültürlerin damak tadına göre şekil değiştiren, sihirli ve küresel bir içecektir. Sıcak sohbetlerin muhteşem tadını ve efsanevi kokusunu şimdiden almaya başladıysanız, kahveye dair her şeyi öğrenmeye hazırsınız demektir.

Kahveyi İlk Kim Buldu?

Kahvenin nasıl bulunduğuna dair tarihi bir belge arıyorsanız, boşuna kendinizi yormayın. Kahveyi ilk kimin bulduğu hakkındaki bilgiler, tıpkı kahvenin efsane tadı gibi çeşitli keşif efsanelerinden ibaret.

Kahvenin keşfine dair, herkesin dillendirdiği o meşhur hikâyemize başlayalım. Etiyopya’da yaşayan çobanlar, keçilerinin geceleri uyamadığı ve sabahlara kadar entelektüel sohbetler ettiklerini fark ediyor. Bu durumun bir gece değil, sürekli olduğunu anlayınca, keçileri takip ediyorlar. Normal rutinlerinin dışında, farklı bir ot yediklerini gözlemliyorlar. Bu yüksek enerjiye, olsa olsa bu bitki sebep olmuştur diye düşündükten sonra köyün bilgesine haber veriyorlar. Bilge insan, böyle bir enerji sadece keçilere değil, bize de lazım dedikten sonra bitkiden kedisi de tadıyor. Ne görsün, Müthiş bir enerji, efsanevi bir gücü damarlarında hissediyor. Böylece kahvenin dünyayı saran serüveni başlamış bulunuyor. İçtiğimiz her kahve için Etiyopya’da yaşayan keçilere teşekkür ediyoruz.

En Çok Nerede Üretilir?

Güney Amerika kahve üretimi denince akla gelen ilk bölgedir. Özellikle Brezilya, kahve üretiminde birinciliği 0 ’a yakın payıyla elinde tutmaktadır. Tabi kahvenin keşfedildiği, Afrika Kıtasında yer alan Etiyopya ve Arap Yarımadası’nda, kahve denince, bizim insanımızın ilk aklına gele Yemen’i unutmayalım.  

En Çok Tüketilen Kahve Çekirdeği Türü

Dünya üzerinde en çok tüketilen kahve çekirdeği türü açık ara farkla Arabica’dır. Hemen arkasından takip eden kahve çekirdeği türü ise Robusta’dır. Ana vatanı, geceleri uyumayan keçilerin efsanesinin de geçtiği Etiyoyadır. Dünya kahve üretiminin neredeyse p ’ini Arabica oluşturur. Kafein miktarı diğer kahve türlerine göre daha azdır. Yüksek bölgelerde yetişmesinden dolayı kendine has müthiş bir aromaya sahiptir.  Robusta kahve çekirdeğinden kısaca bahsedecek olursak Arabica’dan daha acı ve kafein oranı daha fazladır.

Kahvenin Etken Maddesi Kafein Nedir?

Kahvenin bahsedildiği yerde kafeinden bahsetmemek büyük eksiklik olur. C8H10N4O2 , kafeinin kimyasal formülü desem, bize ne bundan dediğinizi duyar gibiyim. Kısaca enerji veren, uyarıcı etkisi yüksek, orojenik bir maddedir.         Kafeinin uyarıcı etkisi, uykusuzluk ver yorgunluk halini öteleyerek bize gerekli dinçlik seviyesine ulaştırır.

Kahvenin Sağlığa Yararları

 • Spordan önce aç karna içilen kahve sayesinde metabolizma hızlanır ve daha çok yağ yakılır.
 • Kas, migren gibi ağrılara birebirdir.
 • Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olur.
 • Halsizlik durumunda dinçlik verir.
 • Beynin, düşünsel aktivitelerinde performans artırıcı etkiye sahiptir.
 • Parkinson hastalığının görülmesini önleyici etkisi vardır.
 • Kanser riskini azaltıyor.
 • Sigara içmeden kahve içerseniz kalp rahatsızlıklarını azaltıyor.
 • İdrar söktürücü etkisi var.
 • Kahvenin içindeki kafeinin depresyon gibi birçok psikolojik rahatsızlığa da faydası var.

En Çok Tercih Edilen Kahveler

Kahve, Kafein Bağımlılık Yapar mı?

Evet, kahve yani kafein bağımlılık yapar. Yalnız sigara ve alkol gibi tehlikeli bir bağımlılık değildir. Aksine her gün içilen 3-4 fincan kahve sağlığınız açısından yukarıda saydığımız etkilerinden dolayı iyi ve sağlıklı bir alışkanlıktır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kahvenin de günlük alımında 400 miligramı geçmemeye dikkat etmeliyiz. Olması gereken durumdan fazla kullanıldığında, vücudun kafein toleransını düşer ve vücut kafeinden etkilenmemeye başlar.

Yüksek Oranda Alınan Kahvenin Zararları

 • Hamile kadınlar kahve tüketirken dikkatli olmalı. Çünkü anne karnındaki bebeklerin kafeine karşı daha duyarlı oldukları bilinmektedir.  
 • Çok fazla tüketildiğinde kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir.
 • Özellikle mide hassasiyeti olanlar ölçüyü kaçırmadan, dikkatli tüketmeli.
 • Tansiyon hastaları günlük tüketime dikkat etmeli.

En Güzel Kahve Hangisidir?

Bunun cevabı, sizin damak tadınızda saklıdır. Sizin için en çok tüketilen bazı kahveler hakkında pratik bilgiler vereceğim.

Türk Kahvesi

İnce bir şekilde öğütülen kahve çekirdeklerinin bakır cezvede, kısık ateşte, ağır ağır pişirilmesiyle elde edilen bol köpüklü Türk Kahvesi adını pişirilme şeklinden almıştır. Bizim kültürümüzde 40 yıl gibi uzun bir süreyle en hatırlı kahve olma rekorunu elinde bulunduruyor.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Tadını ve kokusunu sevdiğiniz öğütülmüş Türk Kahvesi çekirdeklerini cezve içerisine atın, her fincan için 2 çay kaşığı kahve en ideal orandır. İsteğe göre şeker ilave edebilirsiniz.  Bir kişi için bir fincan soğuk suyu ilave edin. Kısık ateşte, cezve üzerinde köpük oluşuncaya kadar takip edin, kaynamadan, ateşin üzerinden alın. Kahvenin köpüğünü fincanlara eşit miktarda dökün. Sonrasında cezvedeki kahveyi kaynatın ve fincanlara dökerek bol köpüklü bir şekilde servis edin.

Filtre Kahve

Öğütülmüş kahve çekirdekleri üzerinden sıcak suyun french press, filtre makinası ya da makinesiz yöntemlerle geçirilme işlemi sonucunda, yavaş yavaş demlenerek veya süzülerek hazırlanan hoş kokulu kahvedir. Diğer kahvelerden en belirgin farkı demlendikten sonra kalan telveyi içmeyiz. Bu arada en çok tercih edilen kahve olma rekorunun da filtre kahvede olduğunu söylemeden diğer kahvemize geçmeyelim.

Espresso Kahve

Telvesiz Türk kahvesi desek yalan olmaz. İtalyan abilerimiz kızmasın tabi, küçük fincanlarda, telvesiz ve az köpüklü olarak tüketilen, üzerine süt ve kremada konulan Espresso bir İtalyan kahvesidir. Kahve miktarı fazla olduğu için daha sert bir içime sahiptir.

Yapılış şekline göre sevilen tatlara sahip; americano, Cappuccino, Frappe, Macchiato gibi daha bir çok enfes kahve çeşidi bulunmaktadır. Kahve sever arkadaşlara, kendi damak tadınızı keşfetmek için hepsinden tatmanızı tavsiye edebilirim.

Son söz

Kahve falından gelecek beklentisi içine girmeyin. Gelecek, sizin ellerinizde tuttuğunuz kahvenin vücudunuza ve beyninize verdiği enerjiyle, kendinize özgü yeteneklerinizi kullanarak ulaşacağınız kadar yakın. Kahve tadında enfes bir hayatınız olması dileğiyle…

Bir yanıt yazın