Kahvenin Faydaları

Kahvelerin bir çok faydaları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kahveler hastalıklardan korunmakta da etkilidir.
  • Zihni açar, uyanıklığı arttırır ve enerji düzeyini yükseltir. 
  • Kahveler cilt bakım ürünlerinde de kullanılır.

Bu ana özellikleriyle kahve çok fazla sektörde kullanılan ve tüketilen bir ürünüdür. Kahvenin faydaları bunlarla sınırlı değil elbette…

Kahvenin Zekaya Faydaları

Kahvenin faydalarından en önemlilerinden bir diğeri zeka üzerindeki olumlu etkisi. Kahvede bulunan bol miktarda kafein kana karışarak beyine ulaşır. Beyinde üretilen ve uyku haline neden olan adenozini engelleyerek uyanık kalma süresini arttırır, enerji seviyesini yükseltir. Bu sayede gün içerisinde daha dinç ve iş verimliliğiniz yüksek olur.

Kahvenin Kilo Vermedeki Etkisi

Kahvenin bir diğer faydası da metabolizma hızını arttırarak yağ yakma süresini hızlandırmasıdır. Vücudumuzda bulunan yağların parçalanmasına ve yağ asitlerinin enerji üretiminde kullanılmasına olanak sağlar. Bunların yanı sıra kahve sade olarak içildiğinde neredeyse kalori içermez. Bu nedenle diyet yapan bireylerin diyetlerinde mutlaka eklemesi gereken besinler arasındadır.

Kahvenin Fiziksel Aktiviteye Etkisi

Fiziksel aktivitelerle uğraşan kişilerin spora gitmeden yarım saat önce tükettiği zaman kahvede bulunan kafein, epinefrin(adrenalin)hormonunun salgılanmasına sebep olur. Kahve tüketiminin ardından fiziksel performansta önemli ölçüde artış görülür. Kahvenin faydaları saymakla bitmiyor.

Kahve Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar

Alzheimer, Parkinson ve demans 65 yaş üzerinde sıklıkla görülen hastalıklardır. Bilinen kesin tedavileri olmayan bu hastalıklara beslenme diğer hastalıklara oranla daha fazla önem arz etmektedir. Nöredejeneratif hastalıkların önlenmesi konusunda kahve oldukça etkilidir. Düzenli kahve tüketildiği zaman tüketenlerde Alzheimer görülme olasılığı %65’e kadar düşüyor. Parkinson’un görülme olasılığı ise %30-%60 civarı görülme olasılığı düşüyor. Kahvenin faydaları epeyce fazla.

Türk Kahvesinin Faydaları

Ülkemizde yetişmemesine rağmen özel tekniklerle ülkemizden dünyaya yayılmış Türk kahvesi damak tadının yanı sıra sağlığa olan faydaları ile de oldukça popüler bir üründür. Pişirme tekniği nedeniyle herhangi bir filtreye ihtiyaç duyulmamaktadır. Çözünür kahve türleri bir takım fabrikasyon işlemlerine maruz kaldığından en doğal kahve türlerinden bir tanesinin Türk kahvesi olduğu söylenebilir. Günde 1-2 bardak Türk kahvesi gün içinde çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

En Çok Tüketilen Kahveler

Bir yanıt yazın