Kahvenin Beden ve Ruh Sağlığına Faydaları

Kahve, 15. Yüzyıldan itibaren tüketilmeye başlamış olan, Osmanlıdan günümüze kadar gelmiş nadir besinlerdendir. Türk efsanesi olarak bilinen kahve, sosyal hayatımızın her anında rastlayabileceğimiz, kafelerde, kahvehanelerde, ülkenin her bir yanında satışı yapılan bir gıdadır. Bu gıda Türkiye’de en fazla tüketilen ve satılan gıdalar arasında yer almaktadır.

Bilimsel bir araştırmaya göre ise, 20. Yüzyıldan itibaren en fazla tüketilen gıdalardan bir tanesi kahvedir. Kahve ve kahvenin insan sağlığına faydaları ile alakalı birçok araştırma yaptık, bu durumları da açıklamalarla ve tavsiyelerle şekillendirdik.

Araştırmaların çoğunun belirlediği durum ise, kahvenin insanın beden ve ruh sağlığına olumlu yönde birçok etkisinin olduğudur. Bu durumların bilinmesi halinde de kahve haliyle fazlaca tüketilmektedir. Uzmanların bir uyarısı da kahvenin abartılmayacak kadar tüketilmesi durumudur.

Peki kahvenin beden ve ruh sağlığına faydaları nelerdir? Bu sorunun cevabını vererek, yaptığımız araştırmalarda edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, açıklamalar ve tavsiyelerimiz sizler için hazırlanmıştır.

Kahvenin Faydaları

 1. Günün başlangıcında tüketeceğimiz kahve, zihnimizi açmakla kalmaz ve gün içerisinde enerjik ve canlı olmamıza neden olur. Bu durum kahvenin kana karışmasından ötürüdür; kahve kana karıştığı zaman bu duruma beyin olumlu yönde tepki gösterir.
 2. Gün içerisinde tükettiğimiz kahvenin dopamin hormonu salgıladığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Dopamin hormonu halk dilinde mutluluk hormonu olarak bilinmektedir; beyindeki dopamin hormonu, mutluluk seviyemizdir. Kahve tüketildiğinde gün içerisinde, ruhsal ve psikolojik açıdan mutlu hissederiz.
 3. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, kahve içmenin odaklanmayı arttırdığını ve dikkat seviyesini yükselttiği bilinmektedir. Bu durumsa kahvenin sosyal hayatınızda da birçok faydasının olduğudur. Günlük içilen bir fincan miktarı kahvenin, iş yerinizde, ders çalışmanızda ve derslerde hayat konforunuz için oldukça yükselttiği kanısına varırız. Uzmanlar ayrıca, kitap okurken ve odak gerektirecek herhangi bir şeyle meşgul olacakken de kahve tüketmenizin faydalı olacağını söylüyor.  
 4. Kahve beyin sağlığına iyi geldiği gibi, hafızaya da oldukça iyi gelmektedir. Hafızayı dinç tutar ve kuvvetlendirir; bunun yanında unutkanlığa ve Alzheimer hastalığına da iyi gelmektedir.
 5. Kahvenin bir diğer özelliği ise, vücutta yağ yakımı sağlar. Günümüz dünyasında, sporla uğraşan çoğu kişi, kahveyi oldukça fazla tüketmektedir. Yağsız ve estetik bir vücudu hedef bilmiş kişilerin, temel gıdası kahvedir.
 6. Gün içerisinde kahve tüketimi, enerjinizi korumanızı ve ayrıca bir enerjiye sahip olmanızı sağlar. Bu durum sayesinde, insan ilişkilerinde ve iş yerinizdeki durumlarda ön plana çıkarsınız.
 7. Kahvenin fiziksel performansa da etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Fiziksel güç isteyen spor dallarında, spora başlamadan önce bir fincan kahve performansı artırır; bu durumsa kişiliğinize ayrı bir özgüven katmaktadır.
 8. İçermiş olduğu vitaminler, mineraller ve mikro besinler aracılığından oldukça zengindir. Magnezyum içermesi, vücudun dolaşım sistemi ve kan basıncıyla alakalı birçok yararda bulunmaktadır. Demir ve potasyum içermesi de hafızaya, zihne ve psikolojiye ne kadar iyi geldiğinin kanıtlarındandır.
 9. Karaciğerin yapısında ayrı bir koruma kalkanı oluşturur. Bu duruma kalkan mekanizması diyebiliriz; bunu dememizdeki sebep ise, kahvenin karaciğer üzerinde yağlanma oluşmasını engellediği bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durumdur.
 10. Kahve insan ömrünü uzatıyor! Bu başlığa daha önce rastladınız mı? Yapılan araştırmalara göre, kahve insan ömrüne ömür eklemektedir. İnsan sağlığına yaptığı faydalar ve içerdiği mineral, vitamin ve mikro besinler sayesinde sağlık açısından birçok etkende önemli rol oynayan kahve, gündemdeki en ünlü gıdalar arasında yerini koruyor.
 11. Kahvenin birçok yararından bahsettik; sağlığa ayrı bir yararı da ağrı kesici özelliğinin olması durumudur. Bazı zamanlarda tüketildiğinde, ağrı kesici özelliğinin de olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu durumun özellikle baş ağrısı olan kişilere iyi geldiği söylenmektedir.
 12. Yüksek tansiyona, pankreas kanserine ve bazı diğer rahatsızlıklardan uzak kalmanızı sağlar. Bu durum kahvenin öneminin en büyük kanıtıdır.
 13. Kahvenin, kan dolaşımını ve solunumu hızlandırdığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.
 14. Kahvenin ruh sağlığına birçok yönden faydası bulunmaktadır. Stresi ve siniri en aşağı seviyeye indirebilen kahve, ruhunuzdaki huzuru hissedebilmenize de yardımcı olmaktadır. Bu durumsa, kahvenin ruhsal sağlığa faydasının kanıtı olarak biliniyor. Uzmanlar depresyonda olan kişilere ve diğer ruhsal sağlık problemlerinde olan kişilere ada çayı ve kahve içmelerini önermektedirler.

Yukarıda da görmüş olduğunuz üzere kahvenin insan sağlığını olumlu yönde etkilediği birçok faktör bulunmaktadır. Kahvenin fazla değil yerinde tüketilmesi gerektiğinin de bilincinde olmanız gerekmektedir; fazla kahve sağlığınıza zarar verebilir. 

Kahve Ne Zaman Tüketilir? 

Gün başlangıcında yani sabahleyin, kahve tüketmeniz kendinizi daha enerjik ve canlı hissetmenize neden olacaktır. Uzmanların tavsiyesi, günde iki bardağın üstüne çıkmamanızdır; yani günün ortalarında da bir bardak kahve tüketebilirsiniz.

Uykunuzu kaçırdığına dair bir fikriniz oluşursa, günde bir bardak tüketmek yeterli bir durumdur. Ölçülü kahve tüketmek, sağlığınıza gözle görülebilir bir değişiklik oluşturabilir. Bu oluşan hissiyat ise, sizin ruhsal sağlığınıza da iyi gelecektir. İç huzurunuzu dair bir fikir bile edebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Kahveler

Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın