Kahve Makinesi Alırken Neye Dikkat Etmeliyim?

Dışarıdan alınan kahveler cebi delmeye başladığında insan kendi kendine “Artık bir kahve makinesi almanın zamanı geldi.” diyor. Fakat internetten modellere bakınca bunalmamak elde değil, her bütçeye göre o kadar çok çeşit var ki! Aslında en iyi kahve makinesini aramak yanlış, doğrusu sizin için en iyisini bulmak. Bugün kahve makinesi alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları paylaşıyoruz.

En iyi makine kaşıklı makine mi?

Bu sorunun cevabı sizin bir barista olup olmadığınıza göre değişiyor. Profesyonel kullanıma yönelik kaşıklı makineler tek gruplu ve çift gruplu olarak ikiye ayrılıyor. Bu makineleri kullanabilmek için profesyoneller tarafından makinenin elektrik ve su bağlantısının yapılması gerekirken aynı zamanda kendisi kahve öğütmediği için bir değirmenle birlikte kullanmak gerekiyor. Kullanımı ise kısaca değirmende öğütülen kahvelerin kaşığa konarak preslenmesi (bastırılarak düzleştirilmesi), kaşığın makineye yerleştirilmesi ve belli oranda basınçlı suyun kahvenin içinden geçirilerek espressonun elde edilmesi şeklinde. Eğer sütlü bir ürün hazırlayacaksanız buhar çubuğu ile sütü köpürtebilirsiniz.

En çok gittiğim kafede çift gruplu makine var, çok da güzel gözüküyor. Ben de baristalık eğitimimi alırım yaparım, ne olacak ki diye düşünüyorsanız ufak bir ayrıntı: çift gruplu makineler saatte 150 fincan espresso yapabilir, dolayısıyla bu kadar sık kahve tüketilen bir yerde değilseniz sizin için çift gruplu makineler uygun olmayacaktır. Bunun yerine tek gruplu bir makine ve değirmen alarak barista deneyimini tam anlamıyla yaşayabilir, tüketiminizin artması durumunda bir tane daha tek gruplu makine alabilirsiniz.

Otomatik kahve makinesi alırken neye dikkat etmeliyim?

Kaşıklı makinelerin çok fazla efor istediğini düşünüyorsanız tek tuşla oldukça iyi bir fincan kahve yapma imkanınız da var! Günümüzdeki otomatik kahve makineleri neredeyse çok iyi bir baristanınkinden farksız espressolar hazırlayabiliyorlar. Kendi kahve haznesinin, atık kabının, su kabının ve damla tepsisinin bulunması da büyük kolaylık sağlıyor.

Tabii otomatik kahve makinelerinin de her bütçeye göre olanı var, önemli olan sizin ihtiyaçlarınızı karşılarken uygun fiyat performans oranına sahip seçeneği bulmak. Eğer “İyi bir fincan kahve için bütçem her zaman var, zaten o kadar çok kahve içiyorum ki illa parasını çıkarırım.” diye düşünüyorsanız size bu ürünü önerebiliriz.

Tam otomatik kahve makinelerinin haznelerinin büyüklüğü, aynı anda kaç fincan kahve yapabildiği, haznelerinin büyüklüğü, süt köpürtme özelliğinin olup olmaması gibi faktörler makinelerin fiyatını belirlemekte. Kendi ihtiyaçlarınız ve hayat stiliniz hangisinin doğru tercih olduğunu anlamak için size yardımcı olacaktır. Mesela süt köpürtücüsü kendi içinde olmayan bir makine tercih edip ayrıca bir süt köpürtücüsü almanız durumunda daha uygun fiyatlı bir çözüme ulaşmış olursunuz. 

Satın alacağınız tam otomatik kahve makinesini belirlerken aklınızda bulunması gereken belki de en önemli konu yedek parça ve teknik destek imkanı. Bütün makinelerde olduğu gibi bu destekten yararlanmak için tam otomatik kahve makinelerinin bakımı oldukça önemli, fakat bu başka bir yazının konusu.

Peki ya kapsül kahve makinesi?

Kapsül kahve makineleri otomatik kahve makinelerinden oldukça ucuz ve atıklarını temizlemesi daha kolay, bu yüzden birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu tür makineler de ev tipi ve profesyonel olarak ikiye ayrılıyor. Ev tipi makinelerde genellikle espresso ve americano dışındaki ürünler için harici bir süt köpürtücü gerekiyor. Tüketim miktarınız kapsül kahve makinesi tercihiniz için oldukça önemli, zira kapsül kahveler çekirdek kahvelere göre daha pahalı olsa da makineye ayırdığınız bütçe daha az – böylelikle aynı fiyata oldukça fazla kahve elde etmiş olabilirsiniz.

Bilindiği üzere çekirdek kahve hava ile temas ettiği andan itibaren bayatlamaya başlar. Doğru saklama koşullarını yerine getirmiş olsanız dahi makine içerisinde bekleyen kahve aromasını ve kalitesini kaybedebilir. Kapsül kahve kalitesini her daim koruyor olduğu için otomatik makinelere kıyasla bu konuda avantajlıdır çünkü tek ürünlük dozajlar halinde paketlenir ve havası alınır. Böylece çekirdek kahvelerdeki gibi paketi açtıktan sonra aroma kaybı yaşamaz, her kahve yapışınızda tazeliği ve kaliteyi damağınızda hissedebilirsiniz. Aynı zamanda farklı harmanlar içeren kapsüller tercih edebilirsiniz, böylece sabahları yoğun bir espresso içerken akşamları kafeinsiz kahve içerek uykunuzu kaçırmayabilirsiniz.  Sadece bu sırada kapsül kahve makinelerinde her kapsülün her makineye uyumlu olmadığını unutmayın yeter.

Espresso bana çok yoğun geliyor, filtre kahve makinesi mi alsam?

Filtre kahve makineleri de ev tipi ve profesyonel olarak ikiye ayrılmaktadır. Filtre kahvenin demleme yöntemi sebebiyle espressodan bambaşka bir doku elde edersiniz, bu yüzden espresso demleyen bir kahve makinesinin muadili olmasa da farklı bir lezzet istediğiniz günler için iyi bir tercih olacaktır. Birçok evde tercih edilen filtre kahve makineleri oldukça pratiktir ve aynı anda birçok kişiye kahve yapabildiğiniz için kalabalık ortamların kurtarıcısıdır.

Filtre kahve makineleri sistemsel olarak çok basit bir yapıya sahip olduğu için oldukça ulaşılabilir durumda. Günümüzde birçok firma tarafından üretilen bu makineler ufak ayırıcı özellikleri dışında (ısı ayarlı, dijital göstergeli, süre ayarlı vb.) aynı mantıkla kahveyi demlemektedir. Bu yüzden de çok düşük bütçeler de bile ulaşılabilirliği sağlanmaktadır. Bütçesi düşük olsa da lezzeti büyük olan filtre kahvenin demlenmesi için püf noktalar ise başka bir yazımızın konusu.

Sonuç olarak hangi kahve makinesinin sizin için uygun olduğunu kendinize birkaç soru sorduktan sonra oldukça kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Günde kaç fincan kahve içiyorsunuz? Süt köpüğü sizin için olmazsa olmaz mı? Bütçeniz ne kadar? Makineyi temizlemeye ayıracak ne kadar zamanınız var? Bu soruların cevaplarıyla umarız ki en kısa sürede sizin için uygun olan kahve makinesini bulursunuz!

En Çok Tercih Edilen Kahve Makineleri

Bir yanıt yazın