Kahve Bitkisi Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

Kahve bitkisi hakkında ne kadar bilginiz var? Her gün keyifle yudumladığınız kahve aslında bir meyve! Şaka şaka, ilginç bilgi bu değil 🙂 Bu yazımızda kahve bitkisi hakkında belki önceden bildiğiniz, belki de ilk defa duyacağınız gerçekleri paylaşıyoruz:

  1. Kahve bitkisi dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlar ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve verir.
  2. Kahve bitkisine müdahale edilmediğinde 8-10 metre uzayabilirken genellikle meyvelerin kolay toplanabilmesi için 4-5 metre olacak şekilde budanır.
  3. Kahve meyvelerinin çok düzenli kontrol edilmeleri gerekir, çünkü olgunlaştıktan sonra 14 gün içinde çürümeye başlarlar. Kahve üretimi oldukça meşakatli bir iş!
  4. Bazı kahve bitkilerinin meyvesinden iki yerine bir tane çekirdek çıkar. Peaberry denilen ve tek olarak çıkan çekirdeklerin fiyatları da normal kahveye göre çok daha pahalıdır.
  5. Yaklaşık 120 kahve türü olmasına rağmen sadece Coffea Arabica ve Coffea Robusta olmak üzere iki türün tarımı yapılıyor. İçtiğiniz çoğu kahve aslında bu iki türün farklı oranlarda harmanlarından oluşuyor.
  6. Tipik bir Arabica ağacından bir yılda yaklaşık 1 kg kahve çekirdeği elde edilir. Dünyada sadece 2018-2019 döneminde yaklaşık 10 milyar kilogram kahvenin tüketildiğini düşününce bu rakam bir hayli şaşırtıcı.
  7. Kahve çiçekleri açtıktan birkaç saat sonra solmaya başlar. Çiçekler açtıktan sonra bütün işçiler tarlayı terk eder ve çiçeklenme süreci boyunca bitkileri korumak için kimse tarlaya girmez.
  8. Artık Türkiye’de de kahve tarımı yapılıyor! Gazipaşa’dan gelen bu güzel haberin iklimin uygun olduğu bütün bölgelere yayılmasını diliyoruz.

Bu bilgilerden kaçını zaten biliyordunuz? Yorumlara bekleriz!

En Çok Tercih Edilen Kahveler

Bir yanıt yazın