Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Geleneksel içeceklerimizden olan Türk kahvesi usulüne göre bol köpüklü yapıldığında daha lezzetli ve daha hamarat görünmenizi sağlayan bir pişirme şeklidir. Pek çok birey kahvenin köpüğünü tutturmakta zorlanırken bazı bireyler için bu durum çocuk oyuncağıdır. Bunun nedeni kahvenin pişirilme usulünü ailelerinden çok iyi öğrenmiş olmalarıdır. Peki, usulüne göre bol köpüklü Türk kahvesi nasıl hazırlanır?

Türk Kahvesi Yapılışı

  1. Bol köpüklü Türk kahvesi için öncelikle pişireceğiniz fincan sayısına uygun büyüklükte bir cezve kullanmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin, tek bir fincan için aşırı büyük bir cezve kullanırsanız köpük tutmayacaktır.
  2. Cezve seçiminden sonra önemli olan nokta ocaktaki ateşin büyüklüğüdür. Kahveyi ne kadar yavaş pişirirseniz o kadar lezzetli hale gelir ve köpüğü de bir o kadar artacaktır.
  3. Bunun için ocaktaki en küçük kısmı tercih edip ateşinizi en kısık derecede ayarlamalısınız. Eğer varsa üst kısmına demir koyarak pişirirseniz bu, ateşin cezveye daha yavaş ulaşmasını sağlayacağı için işlemi daha da yavaşlatır.
  4. Kesinlikle kahvenizi sıcak ya da ılık su ile pişirmemelisiniz. Buzdolabında bekletilmiş soğuk su ya da buz küpleri koyarak bunların yavaş yavaş eriyip pişmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde pişim süresi 30 dakikaya kadar çıkarılabilir.
  5. Emin olun bu kadar yavaş pişirdiğiniz Türk kahveniz hayatınızda içtiğiniz en köpüklü ve en lezzetli Türk kahvesi olacağından emin olabilirsiniz.

Türk Kahvesi Pişirirken Önemli Bazı Noktalar

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl hazırlanır, diyenlerin dikkat etmesi gereken unsurlardan bazıları da; kahvenin hangi noktada karıştırılacağı, fincana nasıl döküleceği ve köpüğünün ne zaman alınacağını belirlemektir.

  • Kahvenizin köpüğünü yavaş yavaş alıp kuru bir fincana dökmelisiniz. Fincanınızın dibinde su olduğunda bu köpüğü söndürecektir.
  • Kahvenizi yavaş yavaş karıştırarak pişirmelisiniz.
  • Kahvenizi fincana dökerken üçgen kısmından fincanın iç duvarına değdirilerek yavaşça dökülmesini sağlamalısınız. Hızlı hareket ettiğinizde köpükleriniz sönecektir.

Hangi Türk Kahvesini Tercih Etmelisiniz?

Bir yanıt yazın